9+ rád ako pracovať s kreatívnou energiou
Kreativita je našou prirodzenou súčasťou, avšak nové nápady nevznikajú vždy rýchlo. Niekedy to jednoducho nejde. Ako prekonať “nekreatívne” obdobie a ako pracovať s kreatívnou energiou? Opýtali sme sa nášho tímu, ktorý kreativitu v práci využíva dennodenne. Inšpirujte sa našimi radami a nájdite si svoj vlastný recept na podporu kreatívneho myslenia.
1. Sledovať kreatívne cykly a úplne vypnúť
Juraj Karlík (Senior Project Manager): „Pre mňa je kreativita o nájdení rovnováhy a sledovaní vlastného tela a mysle. Sledujem preto svoje kreatívne cykly podľa Hubermanových princípov a prispôsobujem im svoju prácu. Chýbajúcu energiu si pravidelne dopĺňam aj cez dostatočnú hydratáciu. Okrem toho si často vytváram priestor na úplné vypnutie, kedy sa ľahnem na gauč, a odpojím sa od všetkého.”
2. Cvičiť a zapisovať si nápady na papier
Filip Stanko (Designer): „Kreativitu vnímam ako spojenie pohybu a mentálnej práce. Pravidelne preto cvičím jógu, meditujem a chodím plávať. Pohyb mi pomáha zbaviť sa stresu. S čistou mysľou potom nápady a myšlienky vznikajú jednoduchšie. Zapisujem ich hneď, keď prídu, a vždy výhradne na papier.”
3. Mať jasné zadanie a tráviť veľa času vonku
Jarmila G. Gaľová (Content Creator): „Pred kreatívnym procesom je pre mňa vždy kľúčové mať jasné zadanie. Je pre mňa jednoduchšie tvoriť bez pochybných domnienok. Kreatívnu energiu si udržiavam cvičením jogy, pravidelným pobytom vonku a hľadaním inšpirácie všade navôkol. Paradoxne sa mi však kreatívne úlohy daria plniť lepšie doma.”
4. Vypnúť notifikácie a zdravo sa stravovať
Martin Sobek (Marketing Generalist): „Aj pre mňa je veľmi dôležité dobre sa pred prácou zorientovať v danej téme a mať solídne pozadie problému. Pri kreatívnej činnosti sa následne vyhýbam externým faktorom, ktoré mi uberajú pozornosť, ako sú notifikácie či sociálne siete. Na stretnutiach s klientmi a interných meetingoch nepoužívam mobil. Myšlienky si vo voľnom čase čistím pravidelným cvičením a k tomu sa zdravo stravujem.”
5. Poznať problém a pracovať s prestávkami
Erik Gasper (Performance Marketing Manager): „Pri práci využívam metódu Pomodoro v podobe 25-minútových časových blokov oddelených krátkymi prestávkami. Pijem veľa vody a všetky materiály potrebné pre kreatívnu tvorbu si vždy tlačím. Pomáhajú ma udržiavať v správnom kontexte. Mojou kľúčovou radou však je napísať si problém pred seba a hľadať na neho kreatívne riešenia.”
6. Získavať nové zážitky a nepreťažovať sa podnetmi
Michal Mitrík (Marketing Consultant): „Pre mňa je energetický manažment kľúčový. Dbám na zdravú stravu, dostatok cvičenia a fyzickú stabilitu, ktorá vedie k tej emocionálnej. Snažím sa nepreťažovať podnetmi a nachádzam svoju podvedomú kreativitu prostredníctvom nových zážitkov a cestovania.”
7. Tvoriť vlastnými rukami niečo trvalé
Michal Kuchta (Managing Partner): „Po práci sa snažím fyzicky vytvárať niečo s trvalou hodnotou. V dielni pracujem s hoblíkmi a drevom, a starám sa o bonsaje. Aby som dosiahol zmysluplnosť, potrebujem tvoriť aj niečo statické a hmotné. Inšpiráciu rád získavam aj u iných ľudí, či už osobne alebo prezeraním inšpiratívnych instagramových profilov.”
8. Stanoviť si výzvy a aktívne oddychovať
Peter Duch (Managing Partner): „Pre mňa je dôležité stanoviť si výzvy a ciele, ktoré sú v súlade s mojimi hodnotami. Udržiavať si v hlave jasno mi pomáha pravidelné zapisovanie myšlienok, aktívny oddych a práca na vlastných projektoch, či už ide o niečo fyzické alebo mentálne. Rád by som však zdôraznil aj veľkú dôležitosť získavania rozhľadu a inšpirácií z iných segmentov, médií či aktívít.”
9. Aby vzniklo niečo nové, je dôležité sa aj nudiť
Simona Baková (Marketing Generalist): „Je dôležité naučiť sa oddychovať bez výčitiek, a dovoliť si tak nerobiť doslova nič. Keď robím obyčajné veci bez nároku na výkon a výsledok, dejú sa zázraky. Počas chôdze, ležania v tráve, počas ticha, tancovania, pozerania do steny. Pohyb a pozorovanie vytvára priestor pre nové nezaťažené vnímanie, a to je pre mňa podstatou kreativity.”
Naštartujte kreativitu vlastným spôsobom
Je zrejmé, že čo funguje jednému, nemusí fungovať iným. Každý z nás má svoj vlastný prístup k rozvoju a podpore vlastnej tvorivosti, a je len na ňom, ako sa s tým popasuje. Aj napriek tomu veríme, že vás naše rady inšpirujú a naštartujú vašu kreativitu novým a efektívnejším smerom.